rmff logo

Friday, September 27

Friday, September 27
  FILM NAME RUNTIME
 
5:00 PM

Writing the Big One (19 min.)

Shoot the Moon (27 min.)

Light Me Up (9 min.)

Baking Alaska (30 min.)

Blood Brothers (30 min.)

15 MIN. INTERMISSION

RUBY AWARD WINNERS

115 MINUTES

5:30 AM
6:00 PM
6:30 PM
7:00 PM
7:30 PM

Music City (80 min.) Starts at 7:15 PM

 15 MIN. INTERMISSION

80 MINUTES
8:00 PM
8:30 PM
9:00 PM Trust, Greed, Bullets & Bourbon 85 MINUTES
9:30 PM
10:00 PM
10:30 PM Mixer Featuring live music by RadioDriveBy
11:00 AM
11:30 PM
12:00 AM

Saturday, September 28

Saturday, September 28
  FILM NAME RUN TIME
 
10:00 AM

Playing Nightly (73 min.)

73 MINUTES 
10:30 AM
11:00 AM
11:30 AM
12:00 PM

Not Anymore: A Story of Revolution (14 min.)

Eye of the Storm (15 min.)

Waiting for the World to Change (4 min.)

Frack Nation (77 min.)

110 MINUTES


  
12:30 PM
1:00 PM
1:30 PM
2:00 PM

Inertia (12 min.) The Harbor Story (27 min.)

Eidos (13 min.) Into the Black (8 min.)

STUDENT FILMS

60 MINUTES

2:30 PM
3:00 PM

Art is the Tree of Life (26 min.)

FX Make-Up Workshop Presented by CAE (60 min.)

Guest Artist: Marni Smoren

86 MINUTES

FX WORKSHOP IS FREE

3:30 PM
4:00 PM
4:30 PM
5:00 PM Authentic: Young Rival's Journey Through Canada (88 min.) 88 MINUTES
5:30 PM
6:00 PM
6:30 PM

7:00 PM

No Ordinary Jo (7 min.) Bob Hope (8 min.) Potasio (11 min.)

Fe de Vida (5 min.) Serve & Protect (13 min.) Best Man (6 min.)

Sleight of Hand (10 min.) Ex Marks the Plan (13 min.)

No Strings Attached (7 min.) Elijah the Prophet (9 min.)

COMEDY BLOCK

89 MINUTES

7:30 PM
8:00 PM
8:30 PM
9:00 PM

Yesterday's News (13 min.) Permanence (10 min.)

HELL TO PAY (13 min.) House of Good and Evil (108 min.)

141 MINUTES
9:30 PM
10:00 PM
10:30 PM
11:00 PM
11:30 PM

Sunday, September 29

Sunday, September 29
  FILM NAME RUN TIME
 
10:00 AM

Superwoman (11 min.)

Stolen Education (67 min.)

78 MINUTES
10:30 AM
11:00 AM
11:30 AM
12:00 PM

Mr. Hubolt (12 min.) Enso (2 min.) Mirage (4 min.)

Light Me Up (9 min.) Green Acres (6 min.)

Clouds (5 min.) Balloon Cat (4 min.)

Phantoms in the Dark (5 min.) A Purrfect Pair (3 min.)

ANIMATION BLOCK

55 MINUTES

FREE

12:30 PM
1:00 PM
1:30 PM

The Seed (23 min.) Rose, Mary and Time (38 min.)

משחק ילדים The Kid's Game (6 min.) 88 Minutes to Moscow (20 min.)

Al Fin del Dia (16 min.) Dios por el Cuello (16 min.)

SHORT FILM BLOCK

119 MINUTES


  
2:00 PM
2:30 PM
3:00 PM
3:30 PM

Horsim/Bonem (30 min.)

Tu Seras un Homme (87 min.) 

117MINUTES
4:00 PM
4:30 PM
5:00 PM
5:30 PM
6:00 PM

Articles

Festival Information

 

2012 Juror List

James Cooper
Sharry Flaherty
Tiffany Jackson
Robin Holabird
Bob Burris 

 

Please Support Our Sponsors


 

Presenting

ECVA

Elko Convention Center


Major

Barrick

Barrick North America


Supporting Sponsor

travelnevada 224x105 t

Travel Nevada 

ewd logo

Elko Web Design


Contributing

TPSMarriott

Towne Place Suites Marriot


Leading

Ruby Radio Corporation


Spotlight

portofsubs

Port of Subs

Newmont Logo

Newmont Gold

Bullock Mechanical

CAE
CAE

DLC

Travis Gerber

goldlogo
Great Basic College